MATEŘSKÁ ŠKOLA OSTRAVA

Zlatá beruška 2024 - Putování s Malým princem

30. dubna 2024

Projekt třídy Vlčata z mateřské školy Malý princ v rámci soutěže Zlatá beruška

K zařazení tohoto tématu nás inspirovala interaktivní výstava Elišky Podzimkové, která probíhá v klubu Parník pod názvem „Malý princ“.

O této výstavě jsme se dozvěděli ze stránek Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava a Přívoz.

Aby byla tato výstava dětem srozumitelná, rozhodly jsme se děti seznámit s Malým princem v rámci tématu v MŠ ještě před návštěvou výstavy.

S tématem jsme seznámily jak děti, tak i jejich rodiče a požádaly je o spolupráci, např. o přinesení knih. Navštívili jsme i Městskou knihovnu Ostrava a půjčili si všechna zajímavá vydání knihy Malý princ.

Pro uskutečnění projektu jsme si vybraly základní klíčová slova:

Malý princ, beránek, liška, letadlo, baobab, růže, had, vesmír, hvězdy, planety a jejich obyvatelé, výstava, citáty, asteroid B612.

Hlavním cílem našeho projektu, který jsme s dětmi plnily, bylo podpořit u dětí rozvoj čtenářské pregramotnosti s využitím příběhu Malého prince. Zaměřily jsme se na podporu zájmu o učení a rozvoj pozitivního vztahu k četbě. Snažily jsme rozvíjet všechny stránky osobnosti, a hlavně všechny vzdělávací oblasti RVP PV. Dále jsme se s dětmi detailně zabývali lidskými vlastnostmi (dobrými a špatnými), na které autor v knize upozorňuje formou obyvatel různých planet ve vesmíru. Tímto jsme chtěly posílit prosociální chování dětí ve vztahu k ostatním lidem a vytvořit povědomí o mezilidských morálních hodnotách.

Celý projekt jsme zahájili četbou knihy, která nás inspirovala k různorodým aktivitám po celou dobu jeho průběhu. Kreslili jsme „zavřené a otevřené“ hroznýše, kde děti maximálně využily svou představivost, aby znázornily to, co se uvnitř hroznýše ukrývá. Z plastové lahve jsme vyráběli letadlo, které ztroskotalo na poušti. Po seznámení s Malým princem, který chtěl nakreslit beránka, si jej děti vyrobily. Také si vyzkoušely, jak dobrý mají sluch, když se zavázanýma očima hledali beránka podle zvuku zvonečku.  Rovněž objevily, jak a kde roste růže Malého prince.

Společně jsme si zasadili svůj „baobab“, vytvořili jsme si souhvězdí na noční obloze, kterou Malý princ v poušti pozoroval. Malovali jsme prince a vesmír na plátno, nejlépe se nám pracovalo venku na zahradě. Postavili jsme si z kostek planety, které obývají obyvatelé s různými vlastnostmi či činnostmi – Pijan, Domýšlivec, Zeměpisec, Lampář, Byznysmen, Král.

Ke znázornění jednotlivých postav jsme využili pantomimu a užili si u toho spoustu legrace. Naučili jsme se krásné citáty, hlavně při setkání prince s liškou.

„Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal…“

Z keramické hlíny si každý vymodeloval svou lištičku.

Celý projekt jsme zakončili nádhernou interaktivní výstavou Elišky Podzimkové v klubu Parník, kde si mohly děti upevnit již získané vědomosti a seznámili se i s místem odkud Malý princ pocházel – asteroid B612.

.