Exkurze do Hrabyně

Ve čtvrtek 11.5. se žáci devátých ročníků zúčastnili exkurze do Památníku II. světové války v Hrabyni. Byla rozdělena do dvou částí. V první z nich se žáci formou komentované prezentace a videoukázek s nahrávkami pamětníků dozvěděli o důležitých milnících druhé světové války a podílu československých občanů na nich. Významnou součástí prezentace byla také svědectví o perzekuci a utrpení převážně židovského obyvatelstva z protektorátu Čechy a Morava.

V druhé části pak žáci navštívili samotný památník, jehož expozice byly zaměřeny převážně na válečné události z pohledu jejich československých účastníků a žáci pod vedením průvodce procházeli věrnými kulisami, v nichž se mohli aspoň zčásti setkat se syrovou realitou války na vlastní kůži. Ty byly často doplněny o interaktivní panely, na nichž mohli žáci získat doplňující informace k tématům, o kterým mluvil průvodce.

Součástí exkurze byla také prohlídka hřbitova padlých, terasy na střeše památníku a venkovní  expozice bojové techniky.

Mgr. Jakub Mezírka