Exkurze do chemické laboratoře Ostravské univerzity

V rámci projektu Talent management  žáci navštívili chemickou laboratoř Ostravské univerzity.  Přestože se účastnili i žáci 1. stupně, měli nachystané jednoduché pokusy, které si sami mohli vyzkoušet. Dozvěděli se, že existují látky kyselé, zásadité a neutrální a že každé z nich barví indikátory rozdílně. Také si vyzkoušeli několika způsoby napsat tajný vzkaz a pak jej přečíst, dověděli se, co je to chromatografie a použili tuto metodu k oddělování barev, tvořících náplň fixů. Největší úspěch ale měly efektní demonstrační pokusy.

Pro většinu dětí to byla první návštěva chemické laboratoře, během které si uvědomili, že chemie je věda zábavná, ale taky je třeba při práci s chemickými látkami dodržovat bezpečnostní pravila a používat ochranné pomůcky.

Mgr. Jana Dlouhá