Ostrčilka v síti času

Ve čtvrtek 26. května 2016 bylo v areálu ZŠ Ostrčilova 10 v Ostravě živo. Konalo se zde slavnostní zakončení celoročního projektu s historickou tematikou „Ostrčilka v síti času.“ Nikoho proto nepřekvapila záplava rytířů v plné zbroji, kejklířů, pážat a dvorních dam, malých neandrtálců, robotů, ale i veksláků nabízejících bony.

Návštěvníci, děti a jejich rodiče, podnikli cestu v čase, a to od vzniku vesmíru až po vzdálenou budoucnost. Za sladkou odměnu děti plnily u jednotlivých stánků netradiční úkoly. Na stanovišti s názvem „Velký třesk“ nafouknutím balonků sledovaly rozpínání vesmíru, malovaly do hvězdného prachu nebo vytvářely krátery do povrchu Měsíce. V zastávce „Pravěk“ děti skládaly puzzle, zdobily si trička motivem pravěkých veleještěrů či sledovaly přípravu grilovaného mamutího chobotu. Ve starověku děti přivítala bohyně Afrodita s Kleopatrou. Pod jejich taktovkou si vyráběly z kokonu bource morušového šperky nebo se podílely na bandážování egyptské mumie. V období středověku si děti vyzkoušely lukostřelbu a také přepis staroslověnského textu do latinky. Vzácný arch si pak samy zapečetily. Novověk se nesl v duchu objevení Nového světa Kryštofem Kolumbem i praktického využití Gutenbergova knihtisku a dal také nahlédnout do Galileovy hvězdářské dílny. Předposlední zastávka představila dobu nedávno minulou. V retro stylu se zde hrály kuličky, čára s céčky, návštěvníci mohli nakoupit na proslulé ostravské burze nebo za bony v Tuzexu. Věštba budoucnosti z karet a zeď přání patřila poslednímu zastavení. Zde se také děti měly možnost přepravit do budoucnosti pomocí vlastnoručně vyrobených raket a nahlédnout prostřednictvím počítačového programu do tváře svého budoucího já.

Zkrátka nepřišli ani „velcí“. Žáci se svými učiteli pro ně připravili bohatý kulturní program. Rodiče a prarodiče tak měli možnost zhlédnout pohybem ztvárněný vznik vesmíru nebo humornou scénku ze života pravěkých lidí. Děti rovněž nápaditým způsobem předvedly zhudebněný Archimédův zákon. Dospělým běhal po zádech mráz, a to když se areálem nesl válečný chorál Ktož jsú boží bojovníci z 15. století. Naopak nostalgický úsměv vyvolalo spartakiádní vystoupení děvčat – Poupata 1985. Chvíle mezi jednotlivými vystoupeními vyplnila známými hity školní kapela.

Rodiče, babičky, dědečkové, děti a jejich učitelé strávili velmi příjemné odpoledne plné zábavy, her i učení alternativní formou. Společné setkání poskytlo také příležitost k neformálnímu setkání s možností přátelsky si popovídat, kulturně a společensky se vyžít. Podobné akce nejsou u nás výjimkou a zcela jistě přispívají k vytvoření přátelské, nekonfliktní a rodinné atmosféře školy.

Mgr. Jana Hyplová, Ph.D.