Beseda o Peru

INCKÉ MÝTY, ANDSKÉ ŠTÍTY A BUJNÁ AMAZONIE

aneb REÁLIE PERU V HODINĚ ŠPANĚLSKÉHO JAZYKA

Výuka reálií (historie, zeměpisu, kultury…) konkrétní země byla dříve spíše jen obohacujícím prvkem výuky cizího jazyka. Přestože dnes už víme, že interkulturní kompetence jsou pro bezproblémový pobyt v cizině stejně důležité jako kompetence komunikativní, rozvoj těchto kompetencí je ve školní třídě, která často je od cílově země tisíce kilometrů vzdálená, poměrně náročná pedagogická „disciplína“.

Ve čtvrtek 21. března měli naši žáci – „španělštináři“ ze 7. ročníku příležitost seznámit se s nejzajímavějšími reáliemi Peru. Mgr. Petra Lexová své cestovatelské zážitky z této části Jižní Ameriky tentokrát konfrontovala s názory a zkušenostmi pana Meléndeze, který se v Peru narodil a velkou část života tam strávil.

V rámci interaktivní besedy s oběma vyučujícími španělského jazyka byla pro naše žáky – zcela pochopitelně – nejvíce atraktivní témata související s každodenním životem v zemi a rovněž témata, která Peru činí v jistém smyslu exkluzivním. V průběhu akce proto zazněly např. otázky týkající se gastronomie (Jak chutná morče?), výškové nemoci – soroche (Proč je kokový čaj účinný jako prevence?) nebo vodních sportů Peruánců (Proč je vlastně Pacifik studený?). Známá skladba El cóndor pasa, která celou akci podmalovávala, přispěla k navození poklidné peruánské nálady, která – bohužel – skončila se zvonkem oznamujícím konec vyučovací hodiny.

Mgr. Petra Lexová