ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA OSTRAVA

Ostrčilova 10/2557, Ostrava 702 00

Foto školní budovy

Netradiční olympiáda

Ve dnech 8.-10.6.2015 se na školním hřišti ZŠ Ostrčilova 10 uskutečnila Netradiční Olympiáda pro výběry sportovně založených žáků ze základních škol. V čem byla tato soutěž netradiční? Kromě klasických Olympijských disciplín (atletika a basketbal) se zde závodilo i v disciplínách, které jsou nové a pro mnohé neznámé. První z nich byl Discgolf. Tento sport vychází z klasického golfu, ovšem celá hra je realizování létajícími talíři a speciálními koši, které složí jako jamky. ZŠ Ostrčilova 10 se může pochlubit jako jedinou základní školou vlastnící sadu Discgolfu v Ostravě a okolí. Druhým netradičním sportem byl Cross Run, který vycházel z klasického crossového běhu. Ovšem v této Netradiční Olympiádě bylo využito nejen tratě se stoupáním a klesáním, rozmanitosti terénu (tráva, písek, beton, lavičky, tribuna nebo stromy), ale i klasických školních překážek (švédská bedna, kids překážky a kužely). Pojďme si blíže rozvést jednotlivé závodní dny, ve kterých se hodnotily jak výkony jednotlivců, tak především výkony celého teamu.

DEN 1 – 8.6.2015 (MŠ)

Netradiční olympiáda pro mateřské školy se uskutečnila v pondělí 8. června 2015. Během dopoledne se 4 disciplín zúčastnilo 60 dětí z pěti mateřských škol- ZŠ a MŠ Ostrčilova, MŠ Špálova, MŠ Repinova, MŠ Lechowiczova, ZŠ a MŠ Bílovecká, MŠ Blahoslavova.

Desetičlenná družstva vedena paní učitelkou házela míčkem, skákala do dálky z místa, běžela 30m a proběhla opičí dráhu.

Pro tyto disciplíny byla použita Sada pro dětskou atletiku JIPAST.

Během dopoledne měly děti možnost vyřádit se také v hracím centru na hřišti, kde pro ně byla připravena odrážedla, obruče, míče, švihadla, chůdy a křídy na kreslení.

Samozřejmostí byl pitný režim a drobné občerstvení.

Na závěr proběhlo vyhlášení, kde byly oceněny v každé disciplíně diplomem tři nejlepší děti.

Po sečtení všech výsledků byla také vyhlášena nejúspěšnější školka, která získala pohár.

Všech 60 dětí obdrželo čokoládovou medaili,bublifuk a balónek.

Akce se mimořádně vydařila, děti i paní učitelky odcházely spokojené.

Den 2 – 9.6.2015 (1. stupeň ZŠ)

Den určen pro kategorii 1. stupeň ZŠ. Družstva byla pětičlenná smíšená z řad žáků 3.-5. tříd a každý soutěžil v jedné z následujících disciplín: Atletika (hod raketkou, skok daleký a sprint na 60m), Cross Run a Discgolf. Po celou dobu závodu nebylo vůbec jasné, které družstvo celkově zvítězí. Poslední disciplínou ovšem bylo rozhodnuto, že vítězství v 1. ročníku Netradiční Olympiády získá domácí družstvo ZŠ Ostrčilova 10.

ZŠ Ostrčilova 10: J. Kubíček, M. Pernecký, D. Zuska, M. Urban, E. Pecuchová

ZŠ Generála Píky: A. Kimbembe, T. Tichý, A. Pšenicová, J. Buryan, Š. Radvanský

ZŠ Matiční 5: P. Grygerek, Š. Bělík, L. Doboš, O. Sklář, J. J. Podhorský

Den 3 – 10.6.2015 (2. stupeň ZŠ)

V druhém dni se utkali žáci 2. stupně ZŠ (6.-9. třída) v kategorii zvlášť chlapci a dívky. Disciplíny byly následující: Atletika (vrh koulí, skok daleký, sprint na 200m), Cross Run, Discgolf a Streetball. Aniž by žáci věděli průběžné výsledky, tak obě kategorie byly velice vyrovnané. U chlapců dokonce v celkovém součtu došlo ke shodě hlavních bodů a musel rozhodnout celkový počet prvních míst v disciplínách a tímto rozstřelem vyhrála ZŠ Matiční 5.

ZŠ Matiční 5: M. Rokosz, R. Videcký, M. Gawrecki, V. Cao, A. Alegič, A. Wojnarovský, E. Viktorin

ZŠ Generála Píky: K. Ondřejek, M. Turček, M. Zemánek, D. Laník, F. Braš, R. Hoblík, L. Kohut

ZŠ Ostrčilova 10: D. Bodinger, M. Rychtar, J. Král, P. Kříž, M. Zvolánek, T. Veselský, J. Goryczka

U dívek tomu bylo podobně. Nejtěsnějšími rozdíly, a to o jeden bod, byly mezi sebou v celkovém pořadí první tři základní školy, kde vítězně vyšlo družstvo domácích děvčat ze ZŠ Ostrčilova 10.

ZŠ Ostrčilova 10: E. kuchařová, T. Sobková, N. Trenčíková, T. Wroblová, M. Kudělásková, N. Procházková, N. Medková

ZŠ Matiční 5: A. Lýčková, E. Domiterová, V. Sládečková, N. Pourová, P. Pěgřimková, T. Kalusová, L. Kittlerová

ZŠ Generála Píky: Z. Tydlačková, A. Přívarová, D. Koňaříková, A. Sobková, N. Blokešová, K. Kolářová, J. Drgová

A která škola se nakonec stala absolutním vítězem dvoudenní Netradiční Olympiády? Z výsledků všech tří kategorií bylo určeno, že vítězství zůstává domácím sportovcům ze ZŠ Ostrčilova 10. Na druhém místě se umístila ZŠ Matiční 5 a třetí místo patří ZŠ Generála Píky.

ZŠ Ostrčilova 10

ZŠ Matiční 5

ZŠ Generála Píky

Celé závody proběhly v duchu Fair Play za příjemného počasí, vzájemného povzbuzování a vydařené organizace pořádající základní školy. Už nyní se těšíme na druhý ročník, který bude bohatší o další disciplíny netradičních sportů.