Nejlepší mladý chemik ČR

Naše škola se letos již podruhé zúčastnila soutěže Nejlepší mladý chemik ČR, pořádané Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice ve spolupráci se SŠCHT v Ostrav-Zábřehu.

Výzvou pro naše žáky bylo 3. kolo soutěže, kde si žáci měli prověřit i praktické úkoly, na které při výuce fyziky ve školách nezbývá dostatečný prostor.

První kolo soutěže proběhlo na základních školách. Tři žáci s nejvyšším počtem bodů, Tony Thran, Petr Balvín, Nikol Količová a náhradník Michal Varyš, postoupili do druhého kola.

Toto kolo proběhlo na SPŠCH v Ostravě-Zábřehu a účastnili se ho všichni 4 naši  žáci. Tři z nich se umístili do 30. místa a tím postoupili do třetího, praktického kola - Tony Thran na 1. místě, Petr Běhal na 14. místě a Nikol Količová na 21. místě.

Radost z postupu byla velká, ale zároveň se žáci potýkali s otázkou, na co mají zaměřit, aby uspěli. Přípravu jsme tady věnovali oprášení názvů chemického skla, které jsme se učili v 7. třídě. Pak jsme si připomenuli zásady práce v laboratoři a bezpečnosti práce s chemikáliemi, ukázali jsme si titrační metody a soustředili jsme se na určování pH roztoků několika způsoby.

V den D, 14.1.2015, jsme se ve složení Petr Balvín z 9.B a Tony Thran z 9.C zúčastnili obávaného praktického kola soutěže.  Výsledky předčily naše očekáván - Tony Thran obsadil 13. místo a  Petr Balvín 23. místo. Vzhledem k tomu, že se sčítaly výsledky obou kol, celkové pořadí bylo pro naše účastníky vynikající. Tony Thran se umístil na vynikajícím 1. místě, Petr Balvín na 23. místě.

Tony Thran se zúčastní 11.6.2015 celostátního finále na FChT Univerzitě v Pardubicích.

Je to veliký úspěch pro Tonyho i celou naši školu. Blahopřejeme.

Mgr. Jana Dlouhá